منوی اصلی
مدیران شایسته، سازمان موفق
یک گام به جلو، حتی در سخت ترین شرایط.
 • امید اشکانی چهارشنبه 29 مرداد 1399 08:23 ق.ظ نظرات ()


  روش تست Acoustic emission دارای پتانسیل زیادی برای بسیاری از کاربردهای مهم می باشد و به عنوان یک روش مهم تستهای غیر مخرب شناخته شده است.پایه ی این روش بر پایه پدیده آزاد سازی سریع انرژی به صورت یک موج الاستیک سریع و ناپایدار در اثر تغییرات دینامیکی مثل تغییر شکل ، پدید آمدن ترک و پیشرفت آن ، نشت و غیره در یک ماده می باشد. این روش تکنیک real time یا هم زمان می باشد که می تواند پدید آمدن و پیشرفت ترک ها ، تغییر شکل های دائم ، شکست های در اثر خستگی ، نشتی هایی که توسط سایر روش های NDT و روش اولتراسونیک ، بخاطر دسترسی و اندازهای کوچک مراحل اولیه ترک ها قابل ردیابی نیستند را پیدا کنند. در واقع در زمانی که بر اثر تغییرات ساختاری درون یک ماده انرژی کرنشی به سرعت آزاد می شود امواج با بسامد های بالا ، با بسامد هایی در محدوده ۵۰ تا ۱۰۰ کیلو هرتز از آن گسیل می یابد.. تغییر شکل پلاستیکی ، دگر گونیهای فازی ، دو قلوئی ، تسلیم میکرونی و رشد ترک موجب تولید علامت های صوتی می شوند که می توانند آشکار شده و تجزیه و تحلیل شوند. از این رو می توان از موقعیت و اهمیت ساختاری چنان پدیده هایی اطلاعاتی را بدست آورد.

  Design Limit Load - an overview | ScienceDirect Topics

  ● اصول تست گسیل صوتی

  تست AE، سیگنالهای کوچکی که در اثر رشد نا پیوستگی ها در ماده و در اثر محرک هایی مثل تنش ،دما و غیر ه بوجود می آیند را ردیابی می کنند. آنالیز صحیح این سیگنال ها می تواند اطلاعاتی را در مورد رد یابی عیوب و محل ناپیوستگی ها و سلامت سازه به ما بدهد . بر اساس انرژی آزاد شده ، دو نوع AE مشاهده کرد .

  این دو نوع عبارت اند از :

  ۱) پیوسته

  ۲) ناگهانی

  نشر پیوسته بوسیله پرتو های کم وسعت مشخص می شود که وسعت آن ها با تغییر فعالیت AE تغییر می کند . در فلز و آلیاژ ها ، این نوع نشر ، در هنگام تغییر شکل پلاستیک و بوسیله نابجایی (Dislocation) ، انتشار تغییرات فازی کنترل شده و نشت مایع صورت می گیرد. نشر ناگهانی بوسیله زمان کوتاه (۱۰ میکرو ثانیه تا چند میلی ثانیه) و پالس های با وسعت بالا و در نتیجه آزاد سازی مجازی انرژی کرنش ، مشخص می شود. این نوع انتشار در هنگام تغییرات فازی غیر قابل انتشار ، بوجود آمدن ترک و پیشرفت آن ، ترکهای در اثز تنش و خوردگی (SCC)و غیره به وجود می آید .روش گسیل صوتی دارای قابلیت ردیابی و پیدا کردن رشد عیوب کوچکتر از عیوبی که توسط سایر روشهای شناخته شدهNDT قابل ردیابی هستند می باشد . همچنین روش گسیل صوتی دارای قابلیت تعیین محل یک یا چند ناپوستگی در هنگام رشد آنها می باشد. زمانی که ناپیوستگی به اندازه بحرانی و خطرناک نزدیک می شود نرخ شمارش AE ا فزایش محسوسی پیدا می کند،بنابراین یک هشدار برای عدم استحکام و شکست قطعه می دهدگسیل پیوسته معمولا دارای دامنه کم و همراه با تغییر شکل لاستیکی و حرکت نابجایی ها در درون ماده است در حالیکه گسیل ای ناگهانی پالس های با دامنه زیاد و کوتاه مدت هستند که نتیجه توعه و رشد ترک ها است.بازرسی با گسیل صوتی نسبت به تکنیک های معمولی آزمون غیر مخرب چندین مزیت دارد.به عنوان مثال می توان رفتار دینامیکی یک عیب را در مقابل تنش های اعمال شده مشخص کند. هنگامی که یک ترک یا ناپیوستگی به اندازه بحرانی نزدیک می شود در شدت گسیل ، افزایش قابل توجهی بوجود می آید و بدین ترتیب در مورد ناپایداری و شکست ناگهانی هشدار داده می شود. به علاوه بازرسی گسیل صوتی مستلزم تجهیزات محدودی است و می تواند مستقیما روی قطعاتی که در حال کار هستند انجام گیرد.

  در نوع مبدل متداولی که برای تشخیص کسیل های صوتی به کار می رود ، از یک عنصر تیتانات سرب زیر کونیوم با ضریب جفت کننده الکترومکانیکی بالا استفاده می شود . علامت ناشی از مبدل تقویت ریا، صافی شده و به عمل آورده می شود تا به صورت صوتی یا تصویری ثبت شود .هنگامی که مواد یا فلزات در موقعیتی قرار گیرند که تحت تنش های داخلی و یا خارجی باشد ، در آن بازه زمانی امکان به وجود آمدن هر عیبی به وجود خواهد آمد که در پی آن انرژی توسط تنش ایجاد شده آزاد خواهد شد و موج های ارتجاعی را ایجاد خواهد کرد که انتشار این امواج از منبع نشات می گیرد.موج های ارتجاعی در ابتدا از قسمت های بزرگ و پر حجم متشعشع خواهند شد و به صورت طبیعی جبهه موج و خواص ارتجاعی آن ار منبع متشعشع خواهد شد این تکنیک به طور رایج در مخزن های تحت فشار و لوله های انتقال نفت و یا گاز مورد بررسی قرار می گیرد . زمانی که موج به سطح می رسد مقدار انرژی به صورت ناگهانی پراکنده و انتقال می یابد و این انتقال به وسیله انجام کار سرایت می کند. حال مقداری از این انرژی منعکس و مقداری بازتاب می شود و هر کدام از آنها در امتداد مرز مشخصی پخش و منتشر می شوند.تکثیر و گسترش موج در سطح بیرونی مرز می تواند نمود یک عیب باشد که توسط یک مبدل که نزدیک به سطح قرار می گیرد شناسانده می شود در واقع مبدل ها یک پالس الکتریکی ایجاد می کنند که توانایی تحلیل اطلاعات در مورد منبع گسیل صوتی را نیز دارند.هرکدام از سیگنالهای الکتریکی نیز در یک بازه زمانی می تواند تحلیل می شوند. همچنین در یک چهار چوبی میدان و حوزه فرکانس ها قرار می گیرند که در واقع دارای اطلاعات سیگنال ها می باشند این ر,ش ، تکنیک گسیل صوتی نام دارد. در واقع این پس زمینه ها و اطلاعات اضافی هستند که مورد توجه قرار می گیرد.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 29 مرداد 1399 08:33 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • امید اشکانی دوشنبه 27 مرداد 1399 11:28 ق.ظ نظرات ()


  اِی اِس تی اِم بین‌الملل یا ASTM، در اصل انجمن مواد و آزمون آمریکا) یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های بین‌المللی توسعه‌دهندهٔ استاندارد استاستانداردهای گسترده این سازمان که شامل استانداردهای فنی برای مواد، محصولات، سامانه‌ها و خدمات است، بر اساس اجماع (توافق اعضا) به تصویب می‌رسد. این سازمان دارای ۳۰٬۰۰۰ عضو از ۱۲۰ کشور جهان می‌باشد.


  ASNT Logo - LogoDix


  عضویت در این مؤسسه برای عموم آزاد است. در سال ۲۰۱۵، این مؤسسه بیش از سی هزار عضو از ۱۴۰ کشور داشت. 

  انجمن آزمون های غیرمخرب امریکا (ASNT) توسط هیئت مدیره و مدیران ملی اداره می شود. هیئت مدیره ماموریت و راهبرد ASNT را تعریف نموده و خط مشی ها را در حمایت از قوانین انجمن و نظارت بر مسائل مالی تأیید می کند. این هیئت همچنین پایشگر اجرای برنامه های انجمن جهت حصول اطمینان از اتخاذ تدابیر قانونی و اخلاقی است.

  هیئت مدیره انجمن آزمون های غیرمخرب امریکا (ASNT) شامل :

  • حداقل 10 نفر از مدیران انتخابی است که چهار نفر از آنها توسط شوراها نامزد شده اند.
  • مدیران ملی انتخاب شده (رئیس، معاون و دبیر / خزانه دار)
  • مدیر اجرایی بدون حق رای

  هیئت مدیره ASNT و مدیران ملی در جلسه کسب و کار سالانه ای (Annual Business Meeting) که در حاشیه کنفرانس سالانه ASNT برگزار می گردد، انتخاب می شوند.


  خدمات این سازمان بین المللی به شرح زیر تقسیم بندی می شوند: 

  وب سایت انجمن (www.ASNT.org)

  پایگاه اینترنتی انجمن آزمون های غیرمخرب امریکا (ASNT) هر هفته هزاران بازدید کننده را برای به دست آوردن اطلاعات فنی و اخبار فعالیت های انجمن جذب می کند.

   

  ارزیابی مواد (Materials Evaluation)

  خبرنامه ماهانه انجمن آزمون های غیرمخرب (ASNT) که اعضاء و مشترکین آن مجموعه را از آخرین اخبار و اطلاعات فنی در عرصه آزمون های غیرمخرب (NDT) مطلع می نماید.

   

  متخصص آزمون غیرمخرب (The NDT Technician)

  این نشریه هر سه ماه یکبار و به منظور ارائه اطلاعات و انعکاس مشکلات و راه حل های مربوط به مربیان آزمون غیرمخرب (NDT Practitioner) منتشر می شود.

   

  پژوهش در ارزیابی غیرمخرب (Nondestructive Evaluation - NDE)

  فصلنامه ای است که جهت اطلاع رسانی تحقیقات انجام شده در تمامی زمینه های آزمون غیرمخرب (NDT) انتشار می یابد.

   

  کتاب دستی آزمون غیرمخرب (NDT Handbook)

  این مجموعه در سراسر جهان به عنوان مرجع قطعی آزمون های غیرمخرب (NDT) شناخته می شود.

   

  توصیه نامه SNT-TC-1A

  این توصیه نامه (Recommended Practice) دستورالعملی برای تعیین صلاحیت کارکنان آزمون های غیرمخرب (NDT) بوده و توسط انجمن آزمون های غیرمخرب امریکا (ASNT) توسعه یافته و نگهداری می شود.

   

  استاندارد CP-189

  این استاندارد انجمن آزمون های غیرمخرب امریکا (ASNT) به منظور تایید صلاحیت و صدور گواهینامه کارکنان آزمون های غیرمخرب تدوین شده است.

   

  آزمون و صدور گواهینامه

  • کارکنان ایمنی تشعشع پرتونگاری صنعتی (IRRSP)
  • سطح دو و سطح سه آزمون های غیرمخرب ASNT
  • سطح دو و سطح سه حرفه ای ACCP

   

  نظامنامه اخلاقی

  بیانگر اصول اخلاقی اعضای انجمن آزمون های غیرمخرب امریکا (ASNT) می باشد.


  آخرین ویرایش: دوشنبه 27 مرداد 1399 11:38 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • امید اشکانی سه شنبه 21 مرداد 1399 08:23 ق.ظ نظرات ()

  زعفران گیاهی کوچک و چندساله به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است. از وسط پیاز یا قاعده‌یِ ساقه، تعدادی برگ باریک و دراز خارج می‌شوند. از وسط برگ‌ها، ساقه‌ای گلدار بیرون‌می‌آید که به یک تا سه گل منتهی می‌شود. گل‌ها دارای ۶ گلبرگ بنفش‌رنگ هستند که ممکن است در بعضی واریته‌ها به رنگ گلی یا ارغوانی باشند. گل‌ها دارای ۳ پرچم و یک مادگی منتهی به کلالهٔ سه‌شاخه به رنگ قرمز متمایل به نارنجی هستند. قسمت مورد استفاده این گیاه انتهای خامه و کلاله سه‌شاخه است که به نام زعفران مشهور است و معطر و کمی تلخ است.


  سازمان استاندارد جهانی استاندارد ISO  نیز به دلیل اهمیت کیفیت داشتن زعفران، در سال 1993 استانداردی برای زعفران تدوین کرد و نام ISO3632 را بر آن نهاد. استاندارد ISO3632 در دو بخش ویژگی های زعفران و روش تست و آزمون زعفران تدوین شده است. درسال 2010 قسمت دوم از استاندارد زعفران یعنی iso3632-2  مجددا ویرایش شد و استاندارد و گواهینامه اش iso3632-2:2010 نام گرفت. در سال 2011 نیز قسمت اول مجددا ویرایش شد و استاندارد و گواهینامه  مرتبط با آن iso3632-1:2011 نام نهاده شد.

  استاندارد iso3632 در ایران توسط سازمان ملی استاندارد ترجمه و شماره 1-259 و 2-259 رادرفهرست استانداردهای ملی بخود اختصاص داده است. استاندارد iso3632 بیانگر روش های اندازه گیری و آنالیز قدرت رنگ و طعم دهی و تعیین درجه خلوص زعفران است.

  همانطوری که اشاره شد، سازمان بین المللی استاندارد مجموعه الزاماتی را برای کیفیت این محصول تنظیم کرده که اعمال این الزامات منجر به دریافت گواهینامه ایزو 3632 خواهد شد. این الزامات شامل تست هایی بر روی رنگدانه ، طعم ، عطر ، گل و خاکستر می باشد که زعفران باید حداقل کیفیت را در این چند فاکتور دارا باشد ، چنانچه محصول از کیفیت لازم برخوردار باشد گواهینامه ایزو 3632:2011 به محصول داده می شود.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 21 مرداد 1399 08:32 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 4 1 2 3 4
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic