امید اشکانی دوشنبه 19 فروردین 1398 06:06 ب.ظ نظرات ()


همانطوری که قبلا نیز در مطالب پیشین نیز اشاره کردیم (
برای مطالعه بیشتر کلیک کنید)، APQP خلاصه شده عبارت بسیار مفهومی و کلیدی  Advance Product Quality Planning   به مفهوم طرح ریزی پیشاپیش کیفیت محصول است.

این مدرک یکی از مهم ترین و شاید بتوان گفت اصلی ترین مدارک مهندسی و مدیریت کیفیت در هر سازمان تولید کننده قطعه یا ارائه دهنده خدمت می باشد. این مدرک، یکی از مدارکی است که توسط واحدهای مختلف سازمان تدوین می شود. این واحدها در تیم های چند تخصصی یا به اصطلاح CFT جمع شده و اقدام به تدوین بخش های مختلف این مدرک می کنند. اصلی ترین بخش های یک مدرک APQP خوب را می توان به شرح زیر دسته بندی کرد

 -لیست مواد اولیه یا BOM

-نمودار فرآیند تولید

-نقشه ها و مدارک مختلف دریافتی از مشتری یا استانداردهای بین المللی و ملی 

-مدرک آنالیز حالات خرابی بالقوه فرآیند یا PFMEA

-مدرک طرح کنترل یا C.P

-مدارکی نظیر برگه های عملیات تولید یا برگه های طراحی نظام 5S

-جانمایی سازمان

-اطلاعاتی نظیر معرفی سازمان، معرفی محصول، معرفی پرسنل و ... 

هر سازمان مطابق با نیاز خود باید مدرک طرح ریزی کیفیت خود را طراحی و آن را تدوین کند. سپس مدرک تهیه شده در قالب یک مجموعه کامل به تایید نهایی مشتری برسدلازم است توجه کنید مدرک APQP باید به تاییدیه نهایی مشتری شما برسد. همچنین در بازه های زمانی خاص، بر طبق نظر مشتری شما، مدرک مجددا باید بازنگری شده و به تاییدیه مشتری برسد

APQP.png

لذا با توجه به این مطالب یکی از مهم ترین نکات در هر مدرکی حفظ یکپارچگی و نظام مند بودن آن مدرک بر طبق یک دستورالعمل یا روش اجرایی خاص است. مدرک APQP باید برای تمامی محصولات سازمان از یک روش اجرایی یا دستورالعمل خاص نوشته شود. این صحیح نیست که برای یک محصول از یک روش و برای محصولی دیگر، از روشی دیگر استفاده شود. 

به همین منظور، با توجه به نیاز سازمان ها و مطابق با استاندارد، در مجموعه کامل، سعی شده است دستورالعمل طرح ریزی پیشاپیش کیفیت محصول APQP به همراه 12 فرم پیوست آن تدوین و ارائه گردد. همچنین کاربران عزیز می توانند مجموعه آموزشی رایگان APQP را نیز از طریق لینک دانلود زیر دریافت کرده و از آن بهره ببرند. 

این مجموعه به عنوان یک چراغ راه برای سازمان هایی که قصد نگارش یک مجموعه مدرک طرح ریزی کیفیت کامل را دارند تدوین و آماده شده است. امید است این چراغ راه برای سازمان مفید بوده باشد. بدیهی است با توجه به اینکه این مجموعه مدرک کامل در نظر گرفته شده است، امکان دارد تغییراتی در آن برای همسو کردن مدارک با سازمان شما نیاز باشد. 

برای دانلود فایل پاورپوینت آموزشی APQP به صورت کاملا رایگان کلیک کنید. 

به منظور تهیه روش اجرایی طرح ریزی پیشاپیش کیفیت محصول و فرم های مرتبط با آن از طریق لینک زیر اقدام فرمایید


روش اجرایی طرح ریزی پیشاپیش کیفیت محصول یا APQP

قیمت: 51200 تومان

طرح ریزی پیشاپیش کیفیت محصول یا APQP 

APQP مدرکی است که هر سازمان تولید کننده یا ارائه دهنده خدمات و قطعات، به آن نیاز خواهد داشت. در این مدرک، در قالب یک روش نظامند، کلیه مدارک فنی و مهندسی نظیر مشخصه های مهم محصول، نیازمندی های مشتری، طرح کنترل و طرح آزمون و هر آنچه که مشتری شما نیاز دارد، جمع آوری می شود.

در مجموعه آماده شده، روش اجرایی APQP به همراه 12 فرم پیوست ارائه شده است. فرم های پیوست از جمله فرم طرح کنترل یا CP، فرم PFMEA، فرم OPS، فرم مشخصات مهم محصول و فرآیند، فرم BOM و سایر فرم های مورد نیاز در APQP می باشد. 

این مجموعه پاسخگوی یک مجموعه کامل مدرک APQP است. لازم به ذکر است از این مجموعه مدرک در قالب SQA نیز می توان استفاده کرد. باید توجه شود مطابق با نیازمندی های سازمان شما، ممکن است برخی فرم های موجود نیازمند به روز رسانی و تغییر داشته باشند. اما تمام تلاش بر این بوده است که این مجموعه پاسخگوی اکثر نیازهای موجود باشد. 

خرید        سوال از فروشنده


در صورت نیاز به مشاوره، راهنمایی و آموزش APQP با ما در ارتباط باشید. 
o.ashkani@yahoo.com
989368200762+