امید اشکانی یکشنبه 26 اسفند 1397 11:02 ق.ظ نظرات ()

مفهوم کلی

همانطوری که در بسیاری از مطالب پیشین اشاره کردیم، استاندارد در لغت به معنی نظم، قانون و مفاهیمی از این قبیل است. اما معنی آن در ارتباط با مؤسسه استاندارد که مسئولیت تهیه و تدوین استاندارد را عهده دار می باشد عبارت است از : 

عمل ایجاد قوانینی است برای استفاده عمومی و مکرر با توجه به مشکلات بالفعل و بالقوه که هدف از آن صرفه جویی کلی در مصرف نیروی انسانی، مواد، انرژی و.در یک زمینه خاص است.

معرفی استاندارد JIS

استاندارد JIS استاندارد صنعتی ژاپن (Japanese Industrial Standards) است که به وسیله وزارت خانه های صنعتی مربوطه تحت عنوان ضابطه استاندارد سازی صنعتی اعلام و در سال ۱۹۴۹ به طور رسمی به عنوان استانداردهای صنعتی ژاپن شناخته شد. 

زمینه اصلی تدوین استاندارد JIS در حوزه های مهندسی عمران، برق، مکانیک، متالورژی، شیمی، راه آهن و است. همچنین در زمینه بسته بندی در بخش کالاهای اصلی نیز استانداردهایی تدوین و تهیه می کند. مراحل انجام پروژه طبق استاندارد کشور ژاپن جهت نصب وراه اندازی هر فعالیتی به خصوص خطوط تولیدی و داشتن الگو در روش انجام کار از صرف هزینه های زائد جلوگیری کرده است.

کد گذاری در استاندارد JIS

استاندارد JIS عموماً به شکل JIS X YYYY:ZZZZ نوشته می شود، که X طبقه بندی زمینه های مختلف از A تا Z لاتین را نشان می دهد. YYYY یک عدد چهار رقمی یا بعضاً پنج رقمی است که شماره استاندارد JIS را نشان می دهد. ZZZZ نیز نشان دهنده سال تدوین استاندارد است.

JIS_-_Copy.png

برخی از اصلی ترین استانداردهای JIS

1- استاندارد JIS G345 که مربوط لوله های کربن استیل برای لوله کشی معمولی است

2- استاندارد JIS G0551 که مربوط به فرایند تست اندازه گیری ریزدانه ها درآستینیت فولاد

3- استاندارد JIS G3106 که مربوط به ساختار جوش در فولاد نورد شده

 

به منظور دانلود رایگان بخشی از استانداردهای JIS بر روی لینک های زیر کلیک کنید. 

(Carbon steel pipes for ordinary piping ( JIS G345

(Metods of austenite gain size test for steel ( JIS G0551

(Rolled steels for welded structuer ( JIS G3106