امید اشکانی پنجشنبه 23 اسفند 1397 11:19 ب.ظ نظرات ()
مروری بر تاریخچه
استاندارد GOST در اصل توسط دولت اتحاد جماهیر شوروی تهیه و تدوین شد. کلمه GOST به معنی استاندارد و مخفف gosudarstvennyy (استاندارد دولت روسیه) است.
تاریخ استانداردهای ملی در اتحاد جماهیر شوروی به سال 1925 برمی گردد، زمانی که یک سازمان دولتی، و بعدها با نام Gosstandart تاسیس شد و وظایف آن تهیه و تدوین، به روز رسانی، چاپ و نشر، و انتشار استانداردها بود. پس از جنگ جهانی دوم، استاندارد ملی از طریق یک برنامه مدون تحول بزرگی برای آن شکل گرفت. اولین استاندارد GOST، با نام GOST 1 سیستم استاندارد امور خارجه، در سال 1968 منتشر شد.
در سال 1968 سیستم دولتی طرح استاندارد (SSS) را در جهت توسعه با استانداردهای زیر ایجاد کرد :
RST- استاندارد جمهوریخواه؛
IST - استاندارد صنعتی؛
STE - استاندارد سازمانی.

سطح توسعه فنی و همچنین نیاز به توسعه و پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی طراحی و محاسبه شد و بسیاری از عوامل دیگر منجر به ایجاد مجتمع های استاندارد و تعدادی از سیستم های عمومی استاندارد فنی بزرگ شد. این استانداردها، استانداردهای بین صنعتی نام گرفتند، عبارتند از:
USCD - سیستم یکنواخت از مستندات سازنده.
USTD - سیستم یکنواخت فن آوری اسناد.
SIBD - سیستم مستندات اطلاعات کتابشناسی. 
SSM - سیستم امور خارجه ارائه یکنواختی اندازه گیری.
SSL ها سیستم استانداردهای ایمنی کار.
USPD - سیستم یکنواخت مستندات برنامه.
SSERTE - سیستم استانداردهای مورد نیاز ارگونومیک و فنی و زیبایی.

سیستم USCD و USTD جایگاه ویژه ای در میان سایر سیستم های درون صنعتی دارند واین سیستم هابه هم مرتبط هستند . 

استاندارد GOST پس از اتحاد جماهیر شوروی
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، استانداردهای GOST یک وضعیت جدید از استانداردهای منطقه ای به دست آورد. این استانداردها در حال حاضر توسط شورای اروپایی و آسیایی ، ( اوراسیا EASC)، و تحت نظارت کشورهای مستقل مشترک المنافع و روسیه اداره می شود.
در حال حاضر، مجموعه از GOST استانداردهای شامل بیش از 20000 عنوان گسترده در فعالیت های ارزیابی انطباق در 12 کشور استفاده می شود. خدمات به عنوان مبنای قانونی برای برنامه های صدور گواهینامه دولت و بخش خصوصی در سراسر کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS)، استانداردهایی نظیر انرژی، نفت و گاز، حفاظت از محیط زیست، ساخت و ساز، حمل و نقل، ارتباطات از راه دور، استخراج از معادن، فرآوری مواد غذایی، و دیگر صنایع را پوشش داده است.

کشورهای اجرا کننده استاندارد GOST
کشورهای زیر تمام یا برخی از استانداردهای GOST را علاوه بر استانداردهای خود ، مورد پذیرش قرار داده اند . این کشورها عبارتند از : روسیه، بلاروس، اوکراین، مولداوی، قزاقستان، آذربایجان، ارمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، گرجستان، و ترکمنستان.
از آنجا که روسیه، بزرگترین و تاثیر گذار ترین عضو از کشورهای مستقل مشترک المنافع است، یک تصور غلط رایج به وجود آمده است که استاندارد GOST استانداردهای ملی روسیه است. در صورتی که  سازمان EASC، مسئول برای توسعه و نگهداری استانداردهای GOST می باشد.
استانداردهای GOST به عنوان استاندارد منطقه ای طبقه بندی می شود و  استانداردهای  GOST R توسط سازمان جهانی ISO به عنوان استانداردهای منطقه ای به رسمیت شناخته شده اند.