امید اشکانی جمعه 19 بهمن 1397 11:23 ق.ظ نظرات ()

متالوگرافی به علم و هنر آماده‌سازی نمونه‌های فلزی و بررسی ریزساختار میکروسکوپی آن‌ها گفته می‌شود. در بسیاری از مواد، دانه‌های تشکیل دهنده آن‌ها دارای ابعاد میکروسکوپی هستند و قطری در حدود میکرون دارند و اجزای آن‌ها باید با استفاده از میکروسکوپ‌ها دیده و بررسی شوند. اما مشکل فقط بزرگنمایی نیست. بلکه سطح ریزساختار نیز باید آماده شود.

از آنجایی که در بررسی‌های میکروسکوپی فقط سطح اجسام مورد بررسی قرار می‌گیرد، باید سطحی بسیار دقیق جهت دستیابی به اجزاء مهم ریز ساختار فراهم شود. مجموعه فعالیت‌هایی که منجر به فراهم آمدن چنین سطحی می‌شود و بررسی میکروسکوپی ریز ساختار را متالوگرافی می‌نامیم که زیر مجموعه مهندسی و علم مواد قرار می‌گیرد. سطح نمونه باید در ابتدا سمباده زنی و پولیش شده تا صاف و آینه‌ای شود که اینکار با استفاده از پودرهای مخصوصی امکان‌پذیر است. سپس ریز ساختار را می‌توان با عملیات اچ کردن که از یک ماده شیمیایی مناسب استفاده می‌شود بدست آورد.

روش های مختلفی از نظر استاندارد برای مراحل مختلف متالوگرافی وجود دارد. اصلی ترین استانداردهای موجود را می توان به صورت جدول زیر دسته بندی کرد.همچنین استاندارد ASM Vol. 9 یکی از استانداردهای اصلی در زمینه ریزساختارهای مهندسی است که می توانید با مراجعه به لینک زیر به بررسی و دریافت رایگان این استاندارد بپردازید. 

1.png

برای وارد شدن به صفحه استانداردهای ASM کلیک کنید. 

همچنین در ادامه مطلب می توانید نمونه هایی از ریزساختارهای مختلفی از قطعات فولادی، چدن، تیتانیوم و نمونه ای از اچ رنگی را مشاهده کنید.  


Al_45Cua__H_REJENT.jpg
تصویر اچ رنگی آلیاژ آلومینیوم - 45% مس

پرلیت_-_فریت_مرزدانه_ای.jpg
تصویر ریزساختار فولاد پرلیت - فریت به صورت مرزدانه ای.

تیتانیوم_دو_فازی_آلفا_-_بتا.jpg
ریزساختار تیتانیوم دو فازی آلفا - بتا

KHAKESTARY_100.jpg
ریزساختار چدن خاکستری با گرافیت ورقه ای