امید اشکانی یکشنبه 30 دی 1397 10:48 ب.ظ نظرات ()


تعیین، توسعه و ارزیابی دانش، مهارت، رفتار و نیازهای محیط کار امری حیاتی است. در استاندارد ISO 10018 راهنمایی‌ برای مشارکت و شایستگی افراد ارائه شده است. استاندارد به نسبت نوپای ایزو ISO 10018 برای كسب بهترین نتیجه از پرسنل در زمینه پیاده سازی سیستم مدیریت كیفیت بر اساس استاندارد ISO 9001، برای همه سازمان ها در هر نوعی از فعالیت، ابعاد سازمان و چارچوب فعالیت ارائه می دهد.


Management-Rep.jpg


استاندارد ISO 10018:2012  (دستورالعمل هایی برای مشاركت و شایستگی پرسنل)، با هدف ایجاد ابزاری مفید برای مدیران، رئیسان، سرپرستان، متخصصان كیفیت و مدیران منابع انسانی در نظر گرفته شده است. به طور کلی در یک دید اولیه، این استاندارد به شرح موارد زیر پرداخته است:

مجموعه ای از اقدامات که در پی آنها، مشارکت پرسنل در سازمان تقویت می شود.

اقداماتی كه در مواجهه با الزامات سیستم مدیریت كیفیت فردی انجام می شود همچون مواردی كه درISO 9001 مشخص شده است.

مجموعه ای از فرآیندها که برای حفظ مشارکت

فرآیندهایی كه یك سازمان برای پیاده سازی و حفظ مشاركت و شایستگی پرسنل در سیستم های مدیریت كیفیت استفاده می نماید.


برای مطالعه بیشتر و دانلود استاندارد 10018 به صورت رایگان و با دو زبان فارسی و انگلیسی به ادامه مطلب مراجعه کنید.برای دانلود رایگان استاندارد ISO 10018کلیک کنید. 

برای دانلود متن فارسی ISO 10018 کلیک کنید. 


در مقدمه استاندارد ISO 10018 تاكید شده  که عملكرد كلی سیستم مدیریت كیفیت و فرآیند های آن در نهایت به میزان مشاركت افراد كارامد بستگی دارد و اینكه آیا آن ها در سازمان ها به طور كامل و مناسب معرفی شده اند یا خیر. برای مشاركت شایسته پرسنل توام با صلاحیت، موارد زیر بسیار حیاتی است: 

شناسایی،

توسعه،

ارزیابی معلومات،

مهارت ها،

رفتار و محیط كار

این استاندارد دستورالعمل هایی برای عوامل انسانی ارائه می دهد كه بر مشاركت و شایستگی پرسنل تأثیر گذاشته و با ایجاد ارزش در دستیابی به اهداف سازمانی كمک می كند. استاندارد ISO 10018 رویكردی مبتنی بر فرآیند را در بر می گیرد و به تشریح اقدامات، نتایج و برنامه هایی برای مشاركت و شایستگی پرسنل می پردازد. چنانچه نظارت، اندازه گیری و تحلیلی صورت پذیرد نتایج ارائه شده حاكی از توانمندی مدیران ارشد در بهبود تصمیم گیری ها می باشد كه در نهایت به افزایش سطح رضایت مندی مشتری منجر می شود.

فرآیند پیشنهادی مشارکت کارکنان

در بسیاری از سازمان ها امروزه، نبود فرآیند مناسب منجر به عدم همکاری و مشارکت کارکنان شده است. به عنوان نمونه یک فرآیند پیشنهادی می تواند به شرح زیر باشد:

ارتباطات: یكپارچه كردن كاركنان و توسعه درک مشترك آن ها.

آگاهی بخشی: برقراری ارتباط به منظور آگاه سازی كاركنان از نیازمندی های ایزو 9001 در سازمان برای نگهداری سیستم مدیریت كیفیت.

درگیركردن: تعهد رهبری سازمان به اینكه مشاركت و توسعه درك مشترك بین كاركنان و مدیران آن ها را بهبود بخشد. توجه کنید تعهد رهبری سازمان به این موضوع امری است حیاتی.

كار گروهی و همكاری: این دو مقوله موقعی رخ می دهد كه كاركنان با یكدیگر برای یك هدف مشترك كار می كنند. به طور کلی فرهنگ کار گروهی را در سازمانهای خود تقویت کنید.

مسئولیت و اختیار: مدیران مسئول هستند كه اختیارهای لازم برای كاركنان را تامین نمایند تا آن ها بتوانند درباره كارهایشان تصمیم های لازم را بگیرند.

خلاقیت و نوآوری: برخورداری از سطح بالایی از خلاقیت موفقیت را در پی دارد. توانمندی خلاقیت، حسی برتر از انجام كارها را ایجاد می كند و پیرو آن مشاركت را افزایش می دهد.

شناخت و پاداش دهی: سازمان باید اقداماتی را كه مشاركت كاركنان را بهبود می بخشد تشخیص دهد.